Törpesünők

viselkedése

Kézhez szoktatás

Ha egy sün nagyon puffog, amikor hozzányúlnak, a legrosszabb, amit tehetsz, hogy nem nyúlsz hozzá és nem foglalkozol vele.
Minden nap érdemes kézbe venni, kézben, ölben tartani, hogy szokja a foglalkozást és érezze, hogy ettől nem esik bántódása.
Van olyan eset, amikor örökbe fogadnak idősebb sünt, akivel előtte nem volt foglalkozva és úgy kerül az új gazdihoz, nagy eséllyel őt már nem fogja tudni megszelidíteni vagy iszonyatos kemény munka árán valamennyit sikerül enyhíteni.
Ezért az örökbe fogadott sünök tapasztalt gazdiknak ajánlott, gyerekeknek viszont egyáltalán nem.
A mi tenyészetünkben a született kölyköket már pici koruktól kezdve kivesszük, játszunk velük, kézhez szoktatjuk, hogy az új gazdinak könnyebb dolga legyen és ne egy puffogó gépet kapjon (sajnos ahol 20-30 sün található, ott nagy eséllyel szaporításról beszélhetünk, mert ennyi sünnel biztosan nincs idejük foglalkozni).
A süntartás egyik nagyon jelentős és fontos része a kisállattal való foglalkozás.
Érdemes kialakítani egy állandó, megszokott rutint a mindennapi kézbevétellel kapcsolatban.
Könnyebb barátkozás érdekében kedvenc eleségével is érdemes kedveskedni, közelebb engedni magunkhoz.
Érdemes az esti órákban etetni, ilyenkor van, hogy a táp csörgésére felébred.
Ha már felébredt a sün, akkor biztosíthatunk számára egy felügyelet melletti játszóteret egy sünbiztos területen – akár úgy is, hogy egy kis részt elkerítünk kutyák vagy más kisállatok számára készült kifutót.
Ha alszik a sün, akkor vegyük ki lakhelyéből bújózsákostól és az ölünkbe hagyjuk, hogy tovább pihenjen és lassan keltsük fel.
A törpesün magunkhoz való szoktatásának egyik legfontosabb része, hogy megszokja az illatunkat.
Egy otthoni pólót, ami nem koszos, csak a szagod van rajta érdemes betenni a lakhelyére, hogy megszokja az illatod.
Amikor egy idő elteltével már társítja a gazdája illatát biztonsággal, azt követően nagy valószínűséggel nyíltabbá válik és nyugodtabb lesz a kézbevétel során is.
Visekedés
A sünök éjszakai állatok, így nappal alszanak és este aktívak.
A természetben több kilométert is megtesznek, hogy táplálékhoz jussanak, ezért is fontos a megfelelő méretű, minimálisan 30 cm átmérőjű futókerék.
Kisállatkereskedésben nem megfelelő van, általában törpesün tenyésztőt vagy webshopot érdemes felkeresni kerék ügyben.
HABZÁS
A sünöknél, ha új, ismeretlen szagot éreznek, gyakori jelenség, hogy nyálas habot nyalnak a hátukra.
Ennek oka nem teljesen tisztázott, a feltételezés szerint álcázni próbálják saját szagukat más állatok ellen, hogy félrevezesse őket (megnyalogatják az ismeretlen szag forrását, majd ezt követően felnyalják a hátukra).
Ez teljesen természetes dolog, sőt igen vicces látvány is tud lenni.
Íme pár fotó habzás közben:
süni habzás

Hangok és Testbeszéd

A sünök meglehetősen csendes háziállatok, de különféle hangokat adhatnak ki.
Könnyen megriadhatnak, mivel zsákmányállatok és a látásuk is rossz. A hirtelen mozdulatoktól vagy hangos váratlan zajtól összegömbölyödhetnek védekezésképpen. Ha bizonytalanok, akkor halk puffogást adnak ki. Viszont vannak olyan sünök akik nem akarják, hogy foglalkozzunk velük, a nem tetszés jeleként hangosabb motorkerékpár berregős hangot adnak ki és mellette gömbölyödve ugranak egyet, ezzel védekeznek, hogy hagyják őket békén.
sünök viselkedés

A Törpesün viszonya más házi kedvenccel

A sünök természetüknél fogva félénk állatok, nem szívesen veszik más állatok közeledését, inkább összegömbölyödnek és kivárják, míg a másik odébbáll.
De van olyan példa, ahol a sün is jól szocializálódott és a másik kedvenc is tanítva van, jól kijöhetnek egymással, de mindenképpen felügyelet mellett kell lenniük.
Kutya, macska: Ne engedjük őket össze felügyelet nélkül! Az első néhány szúrás után a kutyák, cicák általában megtanulják, hogy nem érdemes piszkálni a sünt, ennek ellenére jobb vigyázni.
Egy nagyobb kutya könnyen agyonnyomhatja a sünt, miközben játszani akar vele, de van olyan kutya is, amelyik gond nélkül a szájába veszi a sünt!
Ezzel súlyos testi sérülések is lehetnek sajnos.
Vadászgörény: Ez a kis ragadozó gyorsaságával és mozgékonyságával nagyon veszélyes a sünre, így inkább ne próbáljuk őket összeengedni.
Rágcsálók, hüllők, kétéltűek, ízeltlábúak: A sün a nála kisebb állatokban a zsákmányt látja, így valószínűleg ezeket megpróbálja megenni.
A nagyobb testű rágcsálókkal jól megvan, de ott is felügyelet mellett kell tartani őket, ez viszont nem azt jelenti, hogy egy lakóhelyen együtt lehetnek.