Törpesünök betegségei

Tüsszögés (orrfolyás)

Gyakran tüsszentenek a sünök, mikor új otthonukba kerülnek. A környezet változás és a sok új illattól tüsszenthet néhányszor, de ez egy-két nap alatt elmúlik.
Néhány alom is válthat ki tüsszögést, például a faforgács.
Sok esetben a forgács poros lehet és ez irritálja az orrukat.
Néhány sün allergiás is lehet a faforgácsra.
Tüsszögésnél érdemes azonnal lecserélni a forgácsot polár plédre, mivel ha valóban a forgács irritálta a sünt, akkor a tüsszögésnek 2 napon belül el kell múlnia.
A tüsszögéshez sok esetben orrnyalogatás is társul, ami nem feltétlen probléma, de amint azt vesszük észre, hogy váladékozik is az orra, azonnal vigyük állatorvoshoz! Légúti fertőzés is kialakulhat vagy akár tüdőgyulladás, amit azonnal kezelni kell.

Elhízás
Az elhízás elég gyakori a sünök körében.
Egy kifejlett sün 255-540 gramm között van.
Érdemes hetente megmérni és lejegyzetelni, hogy nyomon tudjuk követni a súlyát. Ha a sün elhízott, mindenképpen diétára van szüksége.
A napi adagját csökkentsük és figyeljünk oda, hogy fehérjében gazdag és zsírban szegény tápot kapjon.
Az élő eleségek és a gyümölcsök (gyümölcs annyira nem is fontos, mert egy prémium tápban lévő vitaminok és ásványok fedezik a napi szükségletét) mennyiségére is ügyeljünk, hiszen ezek is nagyon hízlalnak.
Hasmenés
Sok mindentől lehet hasmenése a sünnek, például új, nem megfelelő vagy szokatlan táp, új hely és stressz.
Ha a sünnek hasmenése van csak száraztápot és vizet kapjon, amibe keverjünk egy csipetnyi Gastoferm pet probiotikumot vagy lehet adni még EnteroZoo pasztát, ami sok másra is alkalmas TOVÁBBI INFORMÁCIÓKAT ITT TALÁLOD.
Amennyiben 2-3 napon belül nincs változás, azonnal forduljunk állatorvoshoz!
Férgesség
Ritkán férgesek a sünök, mivel megelőzésként 3-4 havonta javasoljuk a féregtelenítést, ami egy csepp a tüskék közé a bőrére.
A Stronghold 15 mg-os csepp tökéletes számukra.
Hibernálás
Ha túl hideg van, abban az esetben következik be a hibernáció, ami veszélyes a sünökre és halál is bekövetkezhet, ha nem vesszük időben észre és nem cselekszünk.
Az Afrikai Fehérhasú Törpesün, mint a neve is mutatja, Afrikából származó állat, így a nálunk honos sündiszóval ellentétben NEM alszik téli álmot!
A mi éghajlatunkon azonban a téli időszak, vagy egy nagyobb hőmérséklet esés megzavarhatja a törpesünöket, és előfordulhat, hogy megpróbálnak téli álomra szenderülni.
Ennek egyértelmű jele, ha a törpesün nehezen, vagy egyáltalán nem ébreszthető fel, ha „piszkáljuk”, nem reagál, a hasa és a lábai pedig jéghidegek vagy imbolyogva jár.
Ilyenkor mindenképp fel kell melegíteni a sünt, mert elpusztulhat!!!
Tegyük infralámpa alá, de ne legyen túl meleg és ne legyen közel a sünhöz, melegítő párnára, kibélelt dobozban radiátorra, meleg törölközőbe vagy plédbe bugyolálva az ölünkbe, hogy fokozatosan felmelegedjen míg lassan magához nem tér.Megelőzése: Téli időszakban, vagy bármely évszakban hirtelen jelentős hőmérséklet-esésnél rendszeresen ellenőrizzük a sününket, akár naponta többször is, akkor is, ha bent a szobában meleg van!
Gomba
Sok esetben a forgács is okozhat gombás fertőzést.
Ha forgácsot használunk alomként, azonnal cseréljük le polár plédre vagy alomtakaróra.
Leggyakrabban a füleken és az arcon találkozhatunk a gombával.
A fülek megvastagodnak és akár a széle cakkos lehet.
Humán gyógyszertárban kapható Exoderil vagy Canesten krémmel kenjük be ezeket a területeket naponta és pár héten belül eltűnik a gomba.
Atka
Az atka nagyon sok mindentől elő jöhet, akár a forgácstól is, de akár a rossz higiéniától és a táp is okozhat atkás megbetegedést.
A Stronghold nevezetű 15 mg-s cseppet javasoljuk, amit egyébként is 3 havonta megismétlünk.
1 csepp elegendő a tüskék közé a bőrre.
Daganat
Sajnos, mint minden állat vagy ember hajlamos a törpesün is a daganatos megbetegedésekre.
Ha sűrűn kivesszük, akkor jó eséllyel időben észrevesszük rajtuk az elváltozásokat.
Ha ezeket az elváltozásokat észrevesszük, azonnal forduljunk orvoshoz!
Sebek, sérülések
Ha a törpesün testén valamilyen felmaródást, hámhiányt, sebet veszel észre, azt érdemes lefertőtleníteni (pl. Betadine-os vattapálcikával).
Hámosító kenőcsöt is tehetsz rá, ettől gyorsabban gyógyul (pl. Octenisept spray) Ha nem javul 1-2 napon belül, fordulj állatorvoshoz!
Fogproblémák
Pár éves törpesünöknél sajnos elég gyakran jelentkező probléma a fogak kilazulása, kihullása, gyulladása.
Ezt gyakran onnan lehet észre venni, hogy a sün nem eszi meg a korábban kedvelt száraztápot, csak a lágy eledeleket fogyasztja.
A fogyás ugyancsak jele lehet a fogak problémájának. Ilyenkor a törpesünt el kell vinni állatorvoshoz, aki megállapítja, hogy igényel-e kezelést, és a továbbiakban a száraztápot beáztatva, felpuhítva kell a sünnek adni.
 

WHS (Whobbly Hedgehog Syndrome)

“roskatag sün szindróma” A WHS egy nehezen diagnosztizálható, a törpesün lassú lebénulásával, végül halálával járó neurológiai betegség. A magyarországi SSE törpesün állományában szerencsére ritkán fordul elő.